avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cumparare imobil nr postal provizoriu
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cumparare imobil nr postal provizoriu

Buna ziua
Vreau sa cumpar un imobil pentru care proprietarii vor face cadastrul si intabularea pe un numar postal provizoriu "proaspat" obtinut de la PMB. Pot cumpara fara probleme, intabula legal pe numele meu si sa obtin eu ulterior numarul postal definitiv de la PMB ? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: sandavo , utilizator 09:34, 31 Iulie 2014
da, fara probleme
Va multumesc mult si indraznesc sa va intreb: care vor fi pasii de urmat din momentul in care dumnealor au intabularea si rolul fiscal actualizat pe noua adresa (initial nr. 23, acum provizoriu 23 A) ? Am vazut in REGULAMENTUL
privind nomenclatura urbana pentru Muncipiul Bucuresti ca

"Art.21 Adresa de raspuns/certificatul de nomenclatura urbana isi inceteaza
valabilitatea la solicitarea proprietarului/persoanei interesate sau din oficiu,
justificat.
(2) In cazul in care actul de detinere care a stat la baza intocmirii certificatului de
nomenclatura urbana/adresei de raspuns, a fost anulat, certificatul de
nomenclatura urbana/adresa de raspuns a ramas fara obiect si se instiinteaza in
acest sens Primaria sectorului, Directia Impozite si Taxe Locale a Sectorului si
Oficiu/ de Cadastru si Publicitate Imobiliara Bucuresti."

Actul respectiv de detinere este certificatul de mostenitor al proprietarului si presupun ca actul de vanzare catre mine anuleaza acel act de detinere... Nu ma pricep la termenii juridici si nu as vrea nici sa risc sa pierd banii...
Multumesc inca o data !!
sandavo a scris:

Va multumesc mult si indraznesc sa va intreb: care vor fi pasii de urmat din momentul in care dumnealor au intabularea si rolul fiscal actualizat pe noua adresa (initial nr. 23, acum provizoriu 23 A) ? Am vazut in REGULAMENTUL
privind nomenclatura urbana pentru Muncipiul Bucuresti ca

"Art.21 Adresa de raspuns/certificatul de nomenclatura urbana isi inceteaza
valabilitatea la solicitarea proprietarului/persoanei interesate sau din oficiu,
justificat.
(2) In cazul in care actul de detinere care a stat la baza intocmirii certificatului de
nomenclatura urbana/adresei de raspuns, a fost anulat, certificatul de
nomenclatura urbana/adresa de raspuns a ramas fara obiect si se instiinteaza in
acest sens Primaria sectorului, Directia Impozite si Taxe Locale a Sectorului si
Oficiu/ de Cadastru si Publicitate Imobiliara Bucuresti."

Actul respectiv de detinere este certificatul de mostenitor al proprietarului si presupun ca actul de vanzare catre mine anuleaza acel act de detinere... Nu ma pricep la termenii juridici si nu as vrea nici sa risc sa pierd banii...
Multumesc inca o data !!



Buna ziua
Credeti ca ma poate ajuta cineva cu raspunsul la cele de mai sus? Precizez faptul ca proprietarii au actualizat numarul postal in varianta provizorie pe rolul fiscal de la Directia impozite si functionara de la ghiseu le-a spus ca acum rolul este blocat si nu li se mai poate elibera certificatul de atestare fiscala pentru vanzare, iar dna inspector de la suburbia de care apartine imobilul a afirmat ca nu stie asa ceva, dar crede ca se poate elibera acest certificat... Doar traim in Romania, nu? :(
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 31 Iulie 2014
sandavo, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordinul prefectului la vanzarea de imobile addy72 addy72 daca ai ordinul prefectului mai trebuie cadastru sl intabulare la vinzarea unui teren+casa (vezi toată discuția)
Este necesara schimbarea adresei de functionare a firmei ? Radu Culcea Radu Culcea Societate comerciala situata intr-un imobil pe un teren(cu dubla deschidere) intre str.A si B.Societatea comerciala este inregistrata la ONRC pe strada ... (vezi toată discuția)
Rectificare cartea funciara monica_n monica_n Buna ziua, Ma confrunt cu o problema destul de delicata (zic eu) si de aceea va deranjez cu rugamintea de a ma ajuta. De curand, am aflat in mod intamplator ... (vezi toată discuția)