Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Decizie de impunere CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Decizie de impunere CASS

Buna ziua, am primit o decizie de impunere de la CNAS pentru plata contributiei de 6.5%, in baza OG 92/2003 si Pfrotocolului P5282/95896/2007. La natura veniturilor pt care se calculeaza CAS este "Venituri din tranzactii imobiliare". E adevarat ca am vandut un pamant in 2009, dar oare pt acesta sa fie aceste contributii?La vanzarea de terenuri se plateste CAS?Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
In 2009, data la care ati vandut terenul, se datora contributie la Fondul de Sanatate la "si alte venituri supuse impozitului pe venit" daca nu aveati calitatea de salariat cu contract de munca.

Legea nu specifica clar ce intra la "si alte venituri" asa ca unele case de sanatate (in speta CAS Ilfov) au trimis decizii de impunere, din oficiu, pentru vanzari de imobile.