avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Ce inseamna Oficiu juridic intr-o institutie publica ?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Ce inseamna Oficiu juridic intr-o institutie publica ?

- intr-o institutie publica am vazut ca pe usa unui birou
scria Oficiu juridic.
- ce inseamna Oficiu juridic intr-o institutie publica ?
Cel mai recent răspuns: cristiannegru , utilizator 21:16, 24 August 2014
Oficiul juridic, ca structură organizatorică a institutiei respective, prin personalul său, asigură apărarea drepturilor şi intereselor legitime institutiei in conformitate cu Constituţia şi legile ţării, regulamentele şi actele administrative proprii, în raporturile cu autorităţile publice. instituţiile de orice natură, precum şi cu orice persoană juridică sau fizică, română sau străina.
- Oficiul juridic poate fi format din mai multi consilieri juridici
sau se poate si dintr-unul singur ?
In cadrul acestuia pot fi angajate mai multe persoane in functia de consilier juridic.
- dar poate fi angajata si 1 singura persoana ?
Adica, sa se numeasca Of. juridic
si atunci cand exista angajata
si in Statul de functii /Organigrama
doar un singur consilier juridic ?
Da,poate fi angajata si o singura persoana si sa se numeasca oficiu juridic.

Alte discuții în legătură

Angajare consilier juridic Aniela_1979 Aniela_1979 O institutie publica poate sa angajeze consilier juridic, daca nu exista birou sau serviciu de juridic? (vezi toată discuția)
Jurist GogaL GogaL Buna ziua, Pot fi angajata ca și jurist la o societatea privată dacă mai am și funcția de asistent director intr-o instituție publica? Știu ca pe ... (vezi toată discuția)
Ce atributii are consilierul juridic dintr-o institutie publica? oanaportar oanaportar Buna dimineata ! Directorul institutiei noastre publice a cerut de la Resursele Umane Fisa postului pentru consilierul juridic pentru a vedea ce atributii ... (vezi toată discuția)