Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Jurist
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Jurist

Buna ziua,

Pot fi angajata ca și jurist la o societatea privată dacă mai am și funcția de asistent director intr-o instituție publica?
Știu ca pe funcția de consilier juridic nu ai voie, însă pana acum nu am lucrat in domeniu și as vrea sa știu dacă am dreptul de cumul de funcții, deoarece nu știu exact diferența dintre jurist și consilier juridic in Dreptul Muncii.
Nu exista diferenta intre cele doua notiuni "jurist" si "consilier juridic".

De fapt, in COR gasiti : jurisconsult si consilier juridic.

Potrivit Legii 514/2003, art.10 lit.c, exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu orice alta profesie autorizata sau salarizata în tara sau în strainatate.

Insa, in practica gasiti destule situatii de cumul de functii in care se afla unle persoane angajate in functia de consilier juridic.

In prezent, Legea nr. 514/2003 face referire numai la organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic.

Prin art. 27 din Legea nr. 514 din 28 noiembrie 2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 867 din 5 decembrie 2003 s-a abrogat Decretul nr. 143 din 25 aprilie 1955 privitor la organizarea şi funcţionarea Oficiilor Juridice