Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Arhiva disparuta-infractiune?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Arhiva disparuta-infractiune?

De la societatea la care am lucrat nu mi se elibereaza adeverinta cu veniturile realizate pana in 1990 intrucat administratorul actual afirma ca nu a primit arhiva de la vechiul administrator. Mam adresat ITM si am primit raspuns ca problema arhivei nu este in sfera de competenta a ITM-ului. Arhiva Judeteana mi-a comunicat ca nu i s-a predat arhiva. Cui sa ma mai adresez? As putea face plangere penala?ce temei juridic pot invoca?
multumesc pentru raspuns
In cazul dvs. nu este vorba de infractiune. Va puteti adresa Arhivelor natioanale judetene care constata contraventiile si aplica amenzile contraventionale.
Legea arhivelor nationale nr. 16/ 1996 republicata in MO nr. 293/ 2014 mentioneaza:
-Art. 36 Constituie contraventii la prevederile prezentei legi urmatoarele fapte, daca nu sunt savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
d) neasigurarea conditiilor corespunzatoare de pastrare si protejare a documentelor create si detinute de catre creatorii si detinatorii de arhiva, persoane juridice sau ersoane fizice, potrivit art. 12;
e) nepredarea, la Arhivele Nationale si, dupa caz, la serviciile judetene ale Arhivelor Nationale, a documentelor care fac parte din Fondul Arhivistic National al Romaniei de catre creatorii si detinatorii de documente de arhiva, la expirarea termenelor prevazute la art. 13;
maniei de catre persoane fizice sau persoane juridice, fara respectarea prioritatii Arhivef) oferta de vanzare sau vanzarea documentelor care fac parte din Fondul Arhivistic National al Rolor Nationale de a le cumpara, potrivit prevederilor art. 15 alin. (2);
g) nedepunerea la Arhivele Nationale sau la serviciile judetene ale Arhivelor Nationale, dupa caz, de catre creatorii si detinatorii de documente de arhiva, a inventarelor pe care le detin la expirarea termenelor de depunere, in conditiile prevazute la art. 17;
h) nerespectarea obligatiilor prevazute la art. 18 alin. (4) si alin. (5) lit. a), art. 19 alin. (1) si (4), art. 24 si art. 29 alin. (1), precum si practicarea de servicii arhivistice cu depasirea limitelor maxime stabilite potrivit art. 29 alin. (3);
i) nerespectarea de catre toti creatorii si detinatorii de documente a conditiilor de pastrare, conservare, punere in valoare, publicitate, precum si a celor de acces la documente, in conditiile legii.
-Art 37 (1) Contraventiile prevazute la art. 36 se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 25.000 lei.
(2) Amenda se aplica si persoanei juridice.
-Art. 38 Constatarea contraventiilor prevazute la art. 36 si aplicarea sanctiunilor se fac de catre imputernicitii Arhivelor Nationale si, dupa caz, ai serviciilor judetene ale Arhivelor Nationale.