Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate intra in legalitate cu actele privind o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate intra in legalitate cu actele privind o constructie fara autorizatie?

Este vorba de o casa construita in 1965 cu toate autorizatiile schitele si tot ceea ce trebuia legal pe atunci. In 1989 casa respectiva a fost expropriata in vederea demolarii in baza legilor lui Ceausescu. Noroc ca demolarea nu s-a facut si dupa vreo 3 ani exproprierea a fost anulata si refacute actele de proprietate.Proprietarii pe parcursul anilor au construit etaj pe acea casa. fara a cere noi autorizatii. Noul spatiu de locuit a fost declarat la fisc si pentru el a fost platit de-a lungul anilor impozitul aferent. Intrebarea lor este daca se poate face aducerea in legalitat e a actelor cladirii , si cum se poate face acest lucru? Multumesc:
Proprietarul sa reia procedura de executie constructie,proiect tehnic,sa solicite autorizatie si certificat de urbanism
Ulterior cu procesul verbal de receptie sa noteze dreptul de proprietate la OCPI noua constructie