Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... lnregistrare reteta produse cosmetice handmade
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

lnregistrare reteta produse cosmetice handmade

Buna ziua, va rog sa imi spuneti cum se poate inregistra o reteta de produs cosmetic natural ( sapunuri, lotiuni, sampon, creme diverse). Este o diferenta intre inregistrarea marca ca si titulatura ( ex: SAPUN CU CASTRAVETE ) si inregistrarea si a retetei respective a sapunului.
Va multumesc anticipat.
Compozitiia chimica a unui produs cosmetic poate fi obiectul unui brevet de inventie. Titularul unui astfel de brevet de inventie, acordat de OSIM, va avea dreptul exclusiv de a fabrica acel produs in Romania. Insa, retetele cu compozitii de produse cosmentice care cuprind produse naturale proaspete sunt greu de aparat prin brevet de inventie, ele avand dezavantajul ca nu pot fi reproduse exact cu aceleasi caracteristici la fabricare si au un termen prea scurt de conservare. Din aceste motive, in compozitiile cosmetice de pe piata veti gasi adesea in compozitie EXTRACTE stadardizate din produse naturale( adica exista pentru extract anumite caracteristici care sunt aceleasi la fiecare prepaparere a lor). Pentru a apara prin brevet de inventie compozitii de cosmetice cu produse naturale, este necesar sa va adresati unui consilier in proprietate industriala care sa cunoasca modul de redactare a unor descrieri ale inventiilor in domeniul cosmeticelor ce contin extracte naturale.
retetele unui astfel de produs (care nu are nu indeplinest cele 3 criterii ale brevetabilitatii- noutate, activitate inventiva si aplicare industriala) se pot proteja contractual prin know how (de ex. se incheie un contract cu partea care doreste producerea bunului repsectiv in care sunt stabilite clar obligatii de nedivulgare sub sanctiunea unor clauze penale)