avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Reziliere contract inchiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Reziliere contract inchiriere

Buna dimineata. Am un contract de inchiriere a locuintei de la primarie si datorita unor probleme financiare, am acumulat datorii. Zilele trecute, primaria m-a dat in judecata pt rezilierea contractului si evacuare. Am termen sa depun intampinare si vreau sa stiu urmatoarele:
- contractul este expirat de 4 luni si eu imi achitam deja din datorii, ca sa il pot prelungi
- daca am toate debitele achitate si atasez dovada platii acestora, actiunea este respinsa?
- daca am ajuns intr-o asa situatie, mai pot prelungi contractul, in eventualitatea respingerii actiunii primariei?
- pe ce ma bazez?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:17, 11 August 2014
daca am toate debitele achitate si atasez dovada platii acestora, actiunea este respinsa?

Daca faceti dovada ca ati achitat debitul in evidenta,urmeaza ca instanta sa dispuna respingerea actiunii,ca fiind fara obiect

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare datorii de la chirias tmp tmp In Martie 2010 am inchiriat in calitate de proprietar o locuinta pe termen de un an. Contractul a fost depus la Administratia Financiara cu toate impozitele pe ... (vezi toată discuția)
Garsoniera inchiriata - neplata chirie si cote intretinere, masuri oana_ioana oana_ioana Buna ziua! Garsoniera mea este inchiriata si am facut contract la finante. Chiriasul nu si-a mai platit chiria de 4 luni si intretinerea de foarte multi timp. ... (vezi toată discuția)
Executare silita-chirias primarie Presedintele Presedintele Buna ziua, Va aduc la cunostinta o problema cu care ma confrunt de aproape 2 ani, de cand sunt Presedintele unei Asociatii de Proprietari, si pentru care va ... (vezi toată discuția)