Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea salarizarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea salarizarii

Buna ziua!As dori o lamurire cu privire la o problema salariala in domeniul sanitar.Cand s-a abrogat articolul 13 din HG 150/1999,(persoana angajata provine dintr-o unitate sanitara care utilizeaza aceleasi functii si grile de salarizare,salariul de baza se mentine).
1. HG nr.150 din 5 martie 1999 privind aprobarea Metodologiei pentru stabilirea normelor de evaluare a performantelor profesionale individuale şi de aplicare a criteriilor de stabilire a salariilor de baza intre limite pentru personalul de specialitate medico-sanitar şi personalul auxiliar sanitar, incadrat in unitati sanitare şi de asistenta sociala a fost abrogata la data de 01.01.2010 de Legea nr.330/2009 - Legea-cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice .

2. art.13 din Metodologia pentru stabilirea normelor de evaluare a performantelor profesionale individuale si de aplicare a criteriilor de stabilire a salariilor de baza intre limite pentru personalul de specialitate medico-sanitar si personalul auxiliar sanitar, incadrat in unitati sanitare si de asistenta sociala, aprobata prin Hotararea Guvernului nr. 150/1999 a fost modificat prin art.1 pct.2 din HG nr. 414 din 19 mai 2000.

Textul modificat este urmatorul :
"Art. 13
La angajarea intr-o functie de executie salariile de baza individuale se stabilesc intre limitele prevazute de lege pentru functia, gradul profesional sau treapta profesionala respectiva, pe baza criteriilor de selectie si a evaluarii performantelor profesionale individuale ale angajatului, in raport cu cerintele postului, prevazute in anexa nr. 5 si, respectiv, in anexa nr. 6. In cazul in care angajarea se face in aceeasi functie, cu aceeasi grila de salarizare, iar persoana angajata provine dintr-o unitate sanitara care utilizeaza aceleasi functii si grile de salarizare, salariul de baza avut se mentine."