Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj absolventi liceu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj absolventi liceu

Buna ziua. Fiica mea a absolvit liceul anul acesta si ulterior a fost admisa la facultate. Intrebarea mea este daca s-a inscris pentru somaj in termenul legal de 60 de zile mai are dreptul la acei bani avind in vedere ca din octombrie este studenta? Mentionez ca la AJOFM i-a fost impus si parcurgerea unui anumit curs de formare profesionala. Va multumesc anticipat.
1. In calitate de absolvent beneficiaza de indemnizatie de somaj dupa scurgerea celor 60 de zile de la absolvire daca in acel moment nu este admis la o forma de invatamant.

2. Fiind admis la o forma de invatamant nu mai poate sa urmeze cursurile de formare profesionala organizate de Agentia de Somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc pentru promtitudine.Dar tot nu am inteles si i-mi cer scuze pentru asta daca studenta fiind mai este beneficiara acelei sume de somaj.#-o
Studenta fiind nu poate beneficia de indemnizatie de somaj in calitate de absolvent al unei alte forme de invatamant anterioare.