avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Compatibilitatea intre profesia de consilier juridic ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Compatibilitatea intre profesia de consilier juridic si avocat?!

Buna ziua!
As avea o intrebare. Daca stiu bine, nu poti fi in acelasi timp atat avocat cat si consilier juridic. Anul acesta am terminat Facultatea de Drept, si in luna septembrie vreau sa dau admitere la Barou. Este posibil ca, daca intre timp imi gasesc un loc de munca ca consilier juridic, sa il accept si apoi sa dau admiterea la Barou? Sau odata ce ( Doamne ajuta) intru la Barou, nu mai pot fi angajata ca consilier juridic?
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Ultima modificare: Duminică, 17 August 2014
Brigitta-Greta, utilizator
Cel mai recent răspuns: iulianw , utilizator 09:14, 21 August 2014
Daca vreti sa intrati in Barou, ar trebui sa cititi, Legea 51/1995 pentru organizarea şi exercitarea profesiei de avocat.
ART. 15
Exercitarea profesiei de avocat este incompatibilă cu:
a) activitatea salarizată în cadrul altor profesii decât cea de avocat;
b) ocupaţiile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de avocat sau bunele moravuri;
c) exercitarea nemijlocită de fapte materiale de comerţ.
ART. 16
Exercitarea profesiei de avocat este compatibilă cu:
a) calitatea de deputat sau senator, consilier în consiliile locale sau judeţene;
b) activităţi şi funcţii didactice în învăţământul juridic superior;
c) activitatea literară şi publicistică;
d) calitatea de arbitru, mediator, conciliator sau negociator, consilier fiscal, consilier în proprietate intelectuală, consilier în proprietate industrială, traducător autorizat, administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară, în condiţiile legii.
Daca veti fi angajata in functia de consilier juridic la o firma, asociatie, in administratie, etc. , va fi foarte bine! veti invata cate ceva referitor la practica care nu se face deloc in scoala.

In cazul in care veti reusi la examenul intrarii in Baroul de avocati, atunci veti inceta raporturile de munca si va veti inscrie in Barou, ca avocat stagiar.

Succes!
Legea nu da dreptul.
Putea sa permita dar nu permite.
Trebuie sa alegeti una din doua.
Dumneavoastra nu sunteti (mai degraba) compatibila cu limba romana
Ultima modificare: Joi, 21 August 2014
iulianw, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocat si contract de munca marianicoo marianicoo as vre sa stiu daca un avocat care este membru in barou (doar cu numele) are dreptul ,sau e legal sa fie si angajat cu contract ind.de munca. (vezi toată discuția)
poti profesa ca avocat si contabil in acelasi timp? IrinaAlexa IrinaAlexa Buna ziua Poti sa fii avocat si contabil in acelasi timp? Multumesc (vezi toată discuția)
Poti profesa ca avocat si consilier juridic in acelasi timp? sorinqk sorinqk Buna ziua, Poti profesa ca avocat si consilier juridic angajat intr-o institutie? Am inteles de pe un blog ca sunt incompatibile aceste doua profesii dar ... (vezi toată discuția)