Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Localizare auto pentru finalizare acte
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Localizare auto pentru finalizare acte

Buna ziua,
am o nelamurire legata de o greseala comisa in trecut, si anume:

In anul 2008 am vandut masina avariata unui cunoscut, urmana ca a doua zi sa ne vedem in a face actele .
Din diferite motive, si ala mele si ale lui am tot amanat, eu gandindu-ma ca daca o repara si vrea sa o vanda mai departe, ma va contacta sa facem actele finale. Acest lucru nu s-a intamplat, si m-am gandit ca a dezmembrat-o si a vandut-o pe bucati, am zis asta e prostia mea am ramas cu impozitul, o rezolv eu pana la urma....am fost plecat mult timp am si uitat de asta ...in fine....
Problema este ca de curand am primit acasa un plic in care eram intrebat daca vreu sa-mi reinnoiesc asigurarea pentru acel auto, apoi am verificat nr cartii pe internet si masina are inca itp valabil...deci este in circulatie...
Avand in vedere ca am primit eu instiintare de la asigurari e posibil sa fi folosit talonul cu numele meu pentru a face asigurarea...
Ma intereseaza sa aflu daca masina are alt talon alta carte si alte numere, in cazul in care are cred ca undeva pe drum s-a produs o ilegalitate...
Am vorbit cu cel care a luat masina in 2008 si mi-a zis ca e dispus sa dea o declaratie in acest sens dar nu mai stie cui a dat masina atunci...
Ideea este cum pot sa dau de aceasta masina si de proprietar ?
Toate cele bune!
O puteti localiza fir prin intermediul politiei fie prin cel al RAR care poate preciza unde si cine a facut ITP. ITP se face numai cu prezentarea documentelor vehiculului (CIV si certificat de inmatriculare) si a documentului de identitate al celui care se prezinta cu masina. RAR elibereaza chitanta ptr efectuarea ITP si trebuie inscris si numele persoanei pe chitanta.
In baza datelor de identificare ale bunului mobil,solicitati oficial la SPR evideta auto sa verifice baza proprie de date pentru a comunica detinatorul acestuia
Actele de vanzare nu au fost facute!

(...)urmana ca a doua zi sa ne vedem in a face actele .
Din diferite motive, si ala mele si ale lui am tot amanat,(...)ma va contacta sa facem actele finale. Acest lucru nu s-a intamplat

prin urmare masina nu a fost reinmatriculata, tot primul proprietar apare in evidenta SPR.
Autoritatea RAR detine norme interne speciale,in temeiul carora nu comunica persoanelor fizice/juridice date cu caracter confidential,respectiv date identificare proprietar bun mobil decat la cererea oficiala a autoritatilor
Multumesc pentru raspunsuri...
Exista posibilitatea ca politia sa dea masina in urmarire si sa indrume posesorul catre mine ?