Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... contestatie la executare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

contestatie la executare

In calitate de reprezentant al unei asociatii de proprietari, am formulat contestatie la executare impotriva unui furnizor. Judecatoria cere taxa judiciara de timbru in val. dw 979 lei. Asociatiile nu sunt scutite de plata acesrei taxe? Mai spune "Reclamantul are posibilitatea de a formula in conditiile legii, cerere de acordate a facilitatilor la plata taxei judiciare de timbru".
Asociatia este scutita de taxa doar cand da in judecata rau platnicii.
Puteti beneficia insa de esalonare.
Consultati OUG 80/2013 intrucit eu am inteles ca dumneavoastra ati formulat contestatia la executare asa ca asociatiile sint scutite de a plati taxe judiciare
Asociatiile de proprietari sunt scutite de plata taxei de timbru DOAR in dosarele de pretentii impotriva restantierilor.

Pentru orice alt tip de actiune in afara celei mentionnate datoreaza taxe de timbru conform OUG 80/2013.

Conform legii aveti posibilitatea de a solicita reducerea sau esalonarea platii.