Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plata pensie intretinere major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plata pensie intretinere major

am un copil major,pt care platesc pensie de intrtinere benevol,dupa ce a facut 18 ani.nu a luat bacul nici dupa 3 ani de la terminarea liceului,dar s a inscris la o postliceala ce s a terminat in februarie 2014.am platit pina in iunie 2014.acum vrea bani pina la 1oct 2014 ca atunci se termina anul scolar.deci efectiv nu s a dus la examenul der final la postliceala ca nu si a luat bacul.era una din conditii.cum sa fac si cum e corect.cu multumiri.
Corect este sa participati la cresterea si educarea copilului dvs. atat timp cat se afla in continuarea studiilor sau atat timp cat vreti sa il sustineti daca nu se mai afla in continuarea studiilor. Aveti o dovada certa ca s-au incheiat cursurile scolii postliceale?
Faceti cum va dicteaza constiinta...il trimiteti la munca, ii dati bani sau lasati instanta sa hotarasca.
Daca nu ii dati bani va trebui ca el sa se adreseze instantei si sa faca dovada ca urmeaza cursurile unei scoli. Daca acea scoala a terminat-o, ori se inscrie la alta, ori isi cauta de munca.