Forum Discuţii juridice Traduceri Echivalare licenta si master in Germania
Discuție deschisă în Traduceri

Echivalare licenta si master in Germania

Buna ziua!

Am rugamintea sa-mi raspundeti la o intrebare. Vreau sa plec la munca in Stuttgart si sa echivalez acolo diplomele de studiu in domeniul economic(ambele tip Bologna, cu credite ects), obtinute in Romania. Pot sa fac traducerea si echivalarea lor in Germania fara apostila din Romania?

Va multumesc anticipat!
In ceea ce priveste echivalarea studiilor/diplomelor, cel mai potrivit raspuns il puteti primi de la Centrul National pentru Recunoasterea si Echivalarea Diplomelor, unde, dupa prezentarea actelor, puteti primi indrumari sau solutionarea prin echivalarea studiilor realizate. [ link extern ] /
In ceea ce priveste traducerea si apostilarea, ar fi bine ca acestea sa fie facute dupa obtinerea documentelor de echivalare. Aplicarea apostilei se aplica in Romania de catre Institutia Prefecturii dupa care se realizeaza traducerea actelor.
[ link extern ]
L.C.