Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Declarația de cãsãtorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Declarația de cãsãtorie

Bună seara, declarația de căsătorie se poate depune și în altă localitate decat cea unde urmează a se încheia căsătoria? Multumesc.
Nu. Declaratia se face in scris, personal, la sediul primariei unde va avea loc casatoria.
Pentru motive temeinice, doar unul dintre soti poate depune declaratia de casatorie la un alt oficiu de stare civila, cu conditia ca in 48 de ore ofiterul de stare civila sa trimita declaratia la st.civila unde urmeaza a se oficia casatoria.