Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Alegerea ca reprezentant al salariatiilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Alegerea ca reprezentant al salariatiilor

La unitatea unde lucrez a fost ales de catre salariatii ca reprezentant al salariatiilor o persoana cu antecedente penale , legea dialogului social prevede acest caz ?

astept raspunsul dvs .
multumesc
A nu se face confuzia intre Reprezentantul salariatilor si organele de conducere ale unui Sindicat (presedinte, Biroul Executiv s.a.) sau intre membrii fondatori ai sindicatului. Pentru acestia din urma discutam si de obtinerea reprezentativitatii la Judecatorie.

In cazul reprezentantului salariatiilor nu este un impediment legal, ci, poate, unul moral.
Potrivit art.222 alin.1 C.mun.,pot fi alesi ca reprezentanti ai salariatilor salariatii care au capacitate deplina de exercitiu.

Dispozitiile Codului muncii nu au retinut interdictia mentionata de dvs .In cadrul adunării generale a salariaţilor se pot stabili conditiile pentru a fi ales ca si reprezentant al salariatilor.

Legea nr.62/2011 nu face nicio referire la modul de alegere al reprezentantilor salariatilor sau la cine poate fi ales in aceasta calitate.