Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii acordare CCC pentru tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii acordare CCC pentru tata

Buna ziua. As dori sa stiu daca tatal poate primi acea luna de concediu de crestere copil, in situatia in care nu suntem casatoriti legal si cum pot solicita somaj, in conditiile in care angajatorul meu nu ma mai primeste inapoi? Va multumesc frumos
1. - Daca este trecut pe certificatul de nastere a copilului tatal poate beneficia de conecdiu crestere copil si indemnizatia aferenta.
- In acest caz se va face o ancheta sociala de catre directia de protectie a copilului.

2. - Pe perioada cat ati fost in CCC ati avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica erati tot salariata acelui angajator numai ca nu prestati munca si nu primeati salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

3. Inainte de terminarea CCC faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

4. - Timp de 6 luni nu puteti fi concediata.
- Daca locul de munca al dvs. a fost desfiintat atunci angajatorul va poate oferi un alt loc de munca in conditii echivalente cu cel din CIM.
- Daca nu are un astfel de loc de munca sau daca dvs. nu il acceptati atunci va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si astfel veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Pentru asta angajatorul trebuie sa respecte prevederile din Codul muncii adica sa va acorde o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care veti merge la serviciu si veti primi salariu) si apoi sa emita decizia de concediere.

Multumesc frumos pt lamuriri. O seara buna!