avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare cladire din patrimoniul societatii, IN RATE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare cladire din patrimoniul societatii, IN RATE

CUM POT SA VAND UN APARTAMENT CU PLATA IN RATE?
LA SEMNAREA CONTRACTULUI DE VANZARE-CUMPARARE, SUNT OBLIGATA SA TAI FACTURA PE INREAGA SUMA, SAU PE MASURA CE INCASEZ RATELE?
CARE SUNT INREGISTRARILE CONTABILE?
Cel mai recent răspuns: Oranina Dumitru , Contabil 12:56, 20 Mai 2009
ancalaur a scris:

CUM POT SA VAND UN APARTAMENT CU PLATA IN RATE?
LA SEMNAREA CONTRACTULUI DE VANZARE-CUMPARARE, SUNT OBLIGATA SA TAI FACTURA PE INREAGA SUMA, SAU PE MASURA CE INCASEZ RATELE?
CARE SUNT INREGISTRARILE CONTABILE?


- se factureaza intraga suma conform CF.
- inregistrarile contabile sunt cele obisnuite in cazul unei astfel de vanzari

461 = %
7583
4427 daca sunteti platitor tva

5121= 461 -rata conform scadentar sin contract

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijloc fix(apartament), neamortizat si neachitat integral LCOCU LCOCU Buna ziua!Am urmatoarea speta la care as dori atat tratamentul contabil cat si implicatiile fiscale sa mi le prezentati spre a fi aprofundate: Am un mijloc ... (vezi toată discuția)
Tichete de masa anamariacelik anamariacelik O societate a deschis recent un magazin( in general produse alimentare).In ce conditii poate vinde marfa pe tichete de masa? Care sunt inregistrarile ce se ... (vezi toată discuția)
Vanzare cu plata in rate cimpazu cimpazu Buna ziua! Avem o firma cu domeniu de activitate transport marfuri. Seful doreste sa vanda cu plata in rate / 48 luni, 3 masini (24 to). Va rog spuneti-mi cand ... (vezi toată discuția)