Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare cladire din patrimoniul societatii, IN RATE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare cladire din patrimoniul societatii, IN RATE

CUM POT SA VAND UN APARTAMENT CU PLATA IN RATE?
LA SEMNAREA CONTRACTULUI DE VANZARE-CUMPARARE, SUNT OBLIGATA SA TAI FACTURA PE INREAGA SUMA, SAU PE MASURA CE INCASEZ RATELE?
CARE SUNT INREGISTRARILE CONTABILE?
ancalaur a scris:

CUM POT SA VAND UN APARTAMENT CU PLATA IN RATE?
LA SEMNAREA CONTRACTULUI DE VANZARE-CUMPARARE, SUNT OBLIGATA SA TAI FACTURA PE INREAGA SUMA, SAU PE MASURA CE INCASEZ RATELE?
CARE SUNT INREGISTRARILE CONTABILE?

- se factureaza intraga suma conform CF.
- inregistrarile contabile sunt cele obisnuite in cazul unei astfel de vanzari

461 = %
4427 daca sunteti platitor tva

5121= 461 -rata conform scadentar sin contract