Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina trecuta pe numele proprietarului decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina trecuta pe numele proprietarului decedat

Buna ziua!
As vrea sa stiu ce pot face pentru a putea trece masina fratelui meu pe mine, acesta decedand si toate actele masinii fiind pe numele lui?
Multumesc!
Trebuie deschisa succesiunea,consultati un notar.
Initial trebuie dezbatuta succesiunea de catre mostenitorii defunctului
Dupa ce se elibereaza certificatul de mostenitor,mostenitorii pot dispune dupa propriul interes de bunuri,inclusiv tranzactionarea acestora
Si daca defunctul nu are mostenitori ce se poate face?
jetli, utilizator