avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masina trecuta pe numele proprietarului decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masina trecuta pe numele proprietarului decedat

Buna ziua!
As vrea sa stiu ce pot face pentru a putea trece masina fratelui meu pe mine, acesta decedand si toate actele masinii fiind pe numele lui?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: jetli , utilizator 21:34, 17 Septembrie 2014
Trebuie deschisa succesiunea,consultati un notar.
Initial trebuie dezbatuta succesiunea de catre mostenitorii defunctului
Dupa ce se elibereaza certificatul de mostenitor,mostenitorii pot dispune dupa propriul interes de bunuri,inclusiv tranzactionarea acestora
Si daca defunctul nu are mostenitori ce se poate face?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Septembrie 2014
jetli, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sfert loc veci nedeclarat la succesiune. cameliaandreescu cameliaandreescu Buna ziua, Este vorba de un loc de veci (2 morminte) care initial au apartinut bunicului si celor 2 frati ai lui. Unul din fratii bunicului a murit in ... (vezi toată discuția)
Succesiune si vanzare Vladdu Vladdu Buna ziua, se da urmatoarea situatie, Sotul a decedat si se doreste vanzarea anumitor bunuri. Mostenitorii sunt sotia si copilul (major). Acesta avea in ... (vezi toată discuția)
Succesiune abc53 abc53 Buna ziua ,in urma decesului unei matusi(sora tatei ,care este decedat) am devenit posibil mostenitoare.Aceasta sora a tatei nu a avut copii,sotul ei decedand ... (vezi toată discuția)