Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Lucrare neterminatã fãcutã la intelegere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Lucrare neterminatã fãcutã la intelegere

Am făcut acum un an o înțelegere cu un muncitor împreună cu echipa lui să îmi refacă acoperișul. Am stabilit că toată lucrarea va costa o sumă. Nu am primit chitanță pe materiale și nici pe manoperă, iar cutia de lemn care încadrează lucrarea nu au mai venit să o facă. La terminarea acoperișului au spus că vin ulterior să facă acea cutie, pentru că lemnul rămăsese la ei la "prelucrat" . Ii sun de un an de zile și acum o lună a spus șeful lor că vor veni, dar acum nu mai răspund nici la telefon. Ce procedură legală mă ajută să îi învăț minte? Eu am luat împrumut din bancă pentru această lucrare și mă simt tratată în batjocură.
Actiune in instanta pentru daune si restituirea de pret.
Dureaza, costa, si aveti nevoie de probe/dovezi.
Nu e bine sa va apucati de proces fara avocat.
Initial notificati oficial seful echipei ,sa se achite de obligatiile convenite,sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Daca in termenul notificat nu se solutioneaza,demarati etapele de redactare si actionare in instanta
Buna. Ma aflu si eu intr-o situatie asemănătoare. Intrebarea mea ar fi daca se poate face plângere la finante pr ca nu am primit factura; sau ce organ al statului administrează proveniența lemnelor. Procesul durează mult, nervi si stres, timp în care mai pot pica si alte persoane ca păgubite si in plus acele"firme " nu platesc taxe si impozite. Multumesc.
andrea0810, utilizator