Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul la munca in Romania pentru cetatean indian ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul la munca in Romania pentru cetatean indian casatorit cu cetatean roman in Romania

Buna ziua . Sunt cetatean roman casatorit in Romania cu cetatean indian, locuim in Anglia de cativa ani. Avem si un copil cu cetatenie romana. Dupa ce am obtinut blue cardul in Marea Britanie sotul meu a obtinut o viza in pasaport de la home office numita " resident card of a family member of an EEA national" care ii da dreptul de a lucra si trai in Marea Britanie. De asemenea poate calatori in tarile UE, dar nu stiu daca doar alaturi de mine sau si singur. Intrebarea noastra este daca sotul meu poate veni si lucra in Romania pe baza acestui document eliberat in Marea Britanie sau care este cea mai rapida solutie in afara cardului de rezident pentru care aplicatia dureaza pana la 90 de zile?
Imi poate cineva spune juridic vorbind daca el poate calatori si intra in Romania fara mine pentru cateva zile la chemarea unui interviu?
Pentru Romania are permis de sedere sau rezidenta ?