Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescriere amenda rovigneta - 6 luni sau 30 zile ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescriere amenda rovigneta - 6 luni sau 30 zile ?

Buna ziua. Am primit amenda. Fapta produsa pe 13.04.2014. Procesul verbal de constatare intocmit pe 19.08.2014 si primit prin posta pe 05.09.2014. Am citit ca se prescrie in 6 luni daca nu este constatata prin PV sau nu este trimis PV in 30 zile de la emitere (dupa acestea sunt bun de plata). Am citit insa si o stire ca a fost modificata legea (sau in curs de modificare) cum ca ar trebui constatarea sa fie facuta in maxim 30 zile, altfel devine nula. Puteti sa ma ajutati cu varianta corecta? S-o fi modificat cumva legea? Sunt in dilema deoarece sunt in intervalul de 48 ore in care pot plati la jumatate.
Va multumesc

"Procesul verbal se intocmeste si se comunica contravenientului in termen de maximum 30 de zile lucratoare de la data constatarii contraventiei, interval in care nu se pot incheia alte procese-verbale de constatare a contraventiei pentru incalcarea prevederilor art.8 alin.(1)". - se arata in documentul adoptat de Parlament.
De altfel, Avocatul Poporului s-a autosesizat si a propus modificarea ordonantei 15/2000 privind aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri publice. In raport se arata, printre altele, ca Avocatul Poporului a primit mai multe sesizari de la persoane care reclamau ca au primit mai multe procese verbale de constatare a contraventiei pentru aceeasi fapta constand in neachitarea revinietei, contraventiile sunt aduse la cunostinta dupa sase luni, cu doar cateva zile inainte de expirarea termenului de prescriptie, ceea ce ingradeste dreptul de acces in justitie al acestuia. (stire de pe Yahoo news)
OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor reglementaaza doua termene distincte de prescriptie.
1-Organul constatator trebuie sa incheie procesul verbal de contraventie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
2- In termen de o luna de la data incheierii procesului verbal, organul constatator are obligatia sa-l comunice contravenientului.
Daca a-ti fost depistat circuland fara rovinieta la data de 13.04.2014, organul constator avea obligatia sa va comunice procesul verbal pana in 13.04.2014 - sub sanctiunea prescriptiei executarii amenzii contraventionale prevazute de disp art. 14, alin. 1 din OG nr. 2/2001.
Multumesc.
Inteleg de aici ca nu a aparut nicio modificare a og2/2001 in ceva ce m-ar avantaja. PV de constatare a fost incheiat in termenul de 6 luni de la savarsirea faptei si am fost instiintat in termen de 30 zile...
no, acum sa merg sa caut banutii...