avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... prescriere amenda rovigneta - 6 luni sau 30 zile ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

prescriere amenda rovigneta - 6 luni sau 30 zile ?

Buna ziua. Am primit amenda. Fapta produsa pe 13.04.2014. Procesul verbal de constatare intocmit pe 19.08.2014 si primit prin posta pe 05.09.2014. Am citit ca se prescrie in 6 luni daca nu este constatata prin PV sau nu este trimis PV in 30 zile de la emitere (dupa acestea sunt bun de plata). Am citit insa si o stire ca a fost modificata legea (sau in curs de modificare) cum ca ar trebui constatarea sa fie facuta in maxim 30 zile, altfel devine nula. Puteti sa ma ajutati cu varianta corecta? S-o fi modificat cumva legea? Sunt in dilema deoarece sunt in intervalul de 48 ore in care pot plati la jumatate.
Va multumesc

"Procesul verbal se intocmeste si se comunica contravenientului in termen de maximum 30 de zile lucratoare de la data constatarii contraventiei, interval in care nu se pot incheia alte procese-verbale de constatare a contraventiei pentru incalcarea prevederilor art.8 alin.(1)". - se arata in documentul adoptat de Parlament.
De altfel, Avocatul Poporului s-a autosesizat si a propus modificarea ordonantei 15/2000 privind aplicarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri publice. In raport se arata, printre altele, ca Avocatul Poporului a primit mai multe sesizari de la persoane care reclamau ca au primit mai multe procese verbale de constatare a contraventiei pentru aceeasi fapta constand in neachitarea revinietei, contraventiile sunt aduse la cunostinta dupa sase luni, cu doar cateva zile inainte de expirarea termenului de prescriptie, ceea ce ingradeste dreptul de acces in justitie al acestuia. (stire de pe Yahoo news)
Cel mai recent răspuns: viorel6060 , utilizator 13:33, 5 Septembrie 2014
OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor reglementaaza doua termene distincte de prescriptie.
1-Organul constatator trebuie sa incheie procesul verbal de contraventie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
2- In termen de o luna de la data incheierii procesului verbal, organul constatator are obligatia sa-l comunice contravenientului.
Daca a-ti fost depistat circuland fara rovinieta la data de 13.04.2014, organul constator avea obligatia sa va comunice procesul verbal pana in 13.04.2014 - sub sanctiunea prescriptiei executarii amenzii contraventionale prevazute de disp art. 14, alin. 1 din OG nr. 2/2001.
Multumesc.
Inteleg de aici ca nu a aparut nicio modificare a og2/2001 in ceva ce m-ar avantaja. PV de constatare a fost incheiat in termenul de 6 luni de la savarsirea faptei si am fost instiintat in termen de 30 zile...
no, acum sa merg sa caut banutii...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune lipsa rovinieta la mai mult de 30 de zile de la comiterea contraventiei valyyc valyyc Buna ziua! Am uitat de rovineta si am circulat cu ea expirata. De atunci au trecut 30 de zile Mai pot fi sanctionat si dupa expirarea perioadei de 30 ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala amenda rovinieta ContSters228213 ContSters228213 am primit din in data de 07.03.2012 partea cestrin un pv de sanctionare intocmit in data de 22.02.2012 a unei contraventii la og 15/2002,din data de ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta cotescu_victor cotescu_victor La data de 02.05.2014 (data savarsirii contraventiei) am circulat fara a detine rovinieta. Agentul constatatator intocmeste procesul-verbal la 19.08.2014 iar ... (vezi toată discuția)