Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Contabilitate dezvoltator imobiliar PF
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Contabilitate dezvoltator imobiliar PF

Buna ziua,
Daca vreau sa construiesc un bloc de locuinte, ca persoana fizica si ma inregistrez ca persoana platitoare de TVA, am dreptul sa deduc procentul de 24% aferent cheltuielilor cu materialele de constructii, in timp ce la pretul de vanzare al apartamentelor adaug doar 5% TVA (apartamentele se vor incadra pe plafonul de tva 5%, conform legislatiei)? Cu alte cuvinte, daca am cheltuieli de construire de 124.000 eur, din care 24.000 tva-ul aferent, si vand apartamentele cu 150.000 eur, la care adaug tva 5%, adica 7.500 eur, in final voi avea de recuperat de la stat 24.000 - 7.500 = 16.500 eur?
Multumesc!
Buna seara,

Cata vreme vanzarea se realizeaza in regim de taxare, benefiicind de cota de TVA redusa, aveti dreptul de deducere a TVA aferent cheltuielilor cu dezvoltarea complexului, chiar daca cota dedusa este 24%.

Aceasta situatie va conduce asa cum ati sesizat la inregistrarea TVA de rambursat, pe care o puteti solicita spre rambursare de la statul roman.

Numai bine