Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare interzisa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare interzisa

Buna seara,
astazi dupa ce ma intoarceam de la munca am oprit masina pe partea dreapta a carosabilului pt a cumpara ceva, stationarea nu a durat mai mult de 4 minute ..., insa ghinionul meu a fost ca un echipaj de politie sa treaca prin zona , astfel m-a identificat mi-a luat datele de pe permis si numarul de inmatriculare ( neamendandu-ma ), insa mi sa cerut sa ma prezint la sectia de politie pt inmanarea procesului verbal si sa il semnez.

Imi cer scuze daca am cerut ajutorul la un treath nepotrivit.

Rog a mi se raspunde ce sa fac in acest caz , sa merg la sectia de politie sau sa astept procesul verbal acasa si sa fac contestatie?
Velni, utilizator
Daca nu va prezentati la Sectia de politie pentru ridicarea procesului-verbal, acesta va va fi comunicat prin posta, urmand sa-l contestati in termen de 15 zile de la data comunicarii la Judecatoria in raza careia s-a savarsit contraventia.
Totusi ce ma sfatuiti sa fac in acest caz, sa merg sau nu la sectia de politie ( mentionez totusi ca datele mi-au fost scrise pe o foaie A4, nicidecum pe un proces verbal care sa fi fost semnat de vre-un martor )
Nu va duceti in barlogul lupului!

Asteptati sa va trimita procesul verbal prin posta si il contestati in termen de 15 zile de la comunicare in functie de ce scrie in el.

Il contestati si cu privire la modul in care a fost incheiat, cand se constata savarsirea unei contraventii iar contravenientul este de fata politistul are obligatia sa intocmeasca proces verbla pe loc si nu sa ii ia datele de identificare in agenda sau pe o foaie de hartie si sa il cheme la sediu sa semneze de primire.

Asadar stati linistit, de lene nici nu o sa intocmeasca procesul verbal.
cyan a scris:

Nu va duceti in barlogul lupului!

Asteptati sa va trimita procesul verbal prin posta si il contestati in termen de 15 zile de la comunicare in functie de ce scrie in el.

Il contestati si cu privire la modul in care a fost incheiat, cand se constata savarsirea unei contraventii iar contravenientul este de fata politistul are obligatia sa intocmeasca proces verbla pe loc si nu sa ii ia datele de identificare in agenda sau pe o foaie de hartie si sa il cheme la sediu sa semneze de primire.

Asadar stati linistit, de lene nici nu o sa intocmeasca procesul verbal.

ma simt nevoit sa raspund si anume ca astazi politistul in cauza ma si cautat acasa , lucru care mi se pare deja ce miroase a hartuire . Politistul respectiv mi-a lasat chiar si un bilet in usa ( sa va prezentati de urgenta la sectia de politie ... , semnat Stan ) .

Totusi mi se pare putin cam mult,
Ignorati.