avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare interzisa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare interzisa

Buna seara,
astazi dupa ce ma intoarceam de la munca am oprit masina pe partea dreapta a carosabilului pt a cumpara ceva, stationarea nu a durat mai mult de 4 minute ..., insa ghinionul meu a fost ca un echipaj de politie sa treaca prin zona , astfel m-a identificat mi-a luat datele de pe permis si numarul de inmatriculare ( neamendandu-ma ), insa mi sa cerut sa ma prezint la sectia de politie pt inmanarea procesului verbal si sa il semnez.

Imi cer scuze daca am cerut ajutorul la un treath nepotrivit.

Rog a mi se raspunde ce sa fac in acest caz , sa merg la sectia de politie sau sa astept procesul verbal acasa si sa fac contestatie?
Ultima modificare: Miercuri, 10 Septembrie 2014
Velni, utilizator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 10:22, 12 Septembrie 2014
Este o hartie cu antetul politiei sau un bilet "roz"?;)

Stan, doar Stan? Sau este trecuta si calitatea in care v-a scris biletul?
Chiar daca si-a trecut calitatea invitatia trebuie sa aiba antetul politiei.

L-a lipit de usa cu scotch, batut in cuie sau l-a bagat pe sub usa?

Procedura de comunicare a unei invitatii pentru prezentare la politie este bine stabilita in regulamentele politiei.

De asemenea, comunicarea unui proces verbal de contraventie este foarte bine stabilita in legislatie.

og 2/2001
ART. 27
Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plata se face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.

[ link extern ] /

Daca este un simplu bilet amarat ori il aruncati la cosh ori il pastrati sa il depuneti la plangerea pe care o veti depune impotriva procesului verbal de contraventie (asta in cazul in care va mai veni).

Eu zic sa il pastrati, ii faceti o copie si o depuneti la sesizarea pe care o veti face sefului lui Stan.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comunicarea unui proces verbal de contraventie Lumary Lumary Buna ziua, Ce se poate intampla in conditiile in care am semnat un PV pt o amenda a fostului propietar_mentionez ca acesta nu si-a schimbat buletinul la noul ... (vezi toată discuția)
Procedura de afisare a unui proces verbal de contraventie rutiera radudum radudum Buna ziua , Am primit in 28.11.2011 de la SPIT ( serviciu public impozite si taxe ) o somatie de plata pentru o amenda circuilatie in 25.11.2010 . Am facut ... (vezi toată discuția)
Refuzul primirii procesului verbal: consecinte simona lorenada ghimpau simona lorenada ghimpau Ordonanta nr. 2/2001 (actualizata), privind regimul juridic al ... (vezi toată discuția)