Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social la o firma suspendata
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social la o firma suspendata

Buna ziua,

As dori sa infiintez o intreprindere individuala, iar sediul social sa-l am la sediul unei societati cu activitatea suspendata, este posibil?

Multumesc.
Sigur ca da.
Ok, dar mai este nevoie de o declaratie notariala?

Mentionez ca firma suspendata are un contract de comodat cu o persoana fizica, in cazul asta contractul de inchiriere cu I.I. trebuie incheiat cu persoana fizica?

Multumesc.
Buna ziua,

Trebuie verificat contractul incheiat intre persoana fizica si firma, daca in cadrul lui s-a interzis expres cedarea folosintei. Dat fiind ca este un contract de comodat, recomand totusi sa incheiati contract direct cu persoana fizica, pentru stabilirea sediului noii societati.

Intr-adevar este necesara o declaratie (autentica) de nesuprapunere a celor doua sedii, semnata fie de proprietar, fie de administratorul uneia din cele doua societati.

Succes!
LegalToBusiness a scris:

Buna ziua,

Trebuie verificat contractul incheiat intre persoana fizica si firma, daca in cadrul lui s-a interzis expres cedarea folosintei. Dat fiind ca este un contract de comodat, recomand totusi sa incheiati contract direct cu persoana fizica, pentru stabilirea sediului noii societati.

Intr-adevar este necesara o declaratie (autentica) de nesuprapunere a celor doua sedii, semnata fie de proprietar, fie de administratorul uneia din cele doua societati.

Succes!

Ma scuzati, in cazul intreprinderii individuale nu este necesara declaratia de nesuprapunere de care am pomenit mai sus (este necesara pentru societati), insa, daca este cazul si imobilul in care veti stabili sediul este intr-un un bloc de locuinte, aveti nevoie fie de o declaratie din partea proprietarului, fie in cadrul contractului pentru sediu incheiat cu proprietarul sa inserati o clauza potrivit careia acesta din urma intelege sa afecteze spatiului destinatia de sediu profesional.