Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Documente necesare angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Documente necesare angajare

Buna ziua,

As dori sa stiu ce trebuie sa contina dosarul de angajare conform legislatiei actuale .

Adeverinta medicala pe care o solicitam viitorului angajat cum ca este apt pentru munca poate fi obtinuta de la medicul lui de familie?

Va multumesc anticipat!
In principiu, sunt necesare pentru angajare:
- copie B.I/ C.I.
- copie act de studii
- copie certificat casatorie / hotarare de divort
- copie certificat nastere/ copie certificate nastere copii
- declaratie cu persoanele aflate in intretinere, pentru calculul deducerii personala
- certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.
- pentru unele posturi sunt este necesar si cazierul judiciar ..

Vedeti si
www.avocatnet.ro/content/art...