Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare cim

In cazul unui angajat la care i-a expirat ctr de drept(fiind pe durata determinata) in data de 5 septembrie, iar operarea in revisal s-a facut in mod eronat in 22 august, art 55 b(cu acordul partilor), iar in 22 septembrie s-a facut corectia in revisal asupra incetarii, corectandu-se articolul si anume 56i(incetare la sf perioadei determinate), decizia de incetare cu ce data trebuia facuta?
Constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.
Deci decizia se face in cazul de fata incepand cu data de 5 septembrie, dar faptul ca am corectat in revisal e ok, desi se operase in 22 august si cu articol gresit?
Va trebuie sa emiteti doua decizii :
- una de revocare/anulare a incetarii cu art.55 lit.b C.mun.

- una cu incetarea c.i.m. in baza art.56 lit.i C.mun.

Ambele vor fi emise in aceeasi zi - 05.09.2014 - data incetarii c.i.m.