avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar

Buna ziua, sunt casatorita, am o fata de 9 ani si lucrez cu contract in Germania.
Vreau sa divortez la notar de comun acord si sa plec in Germania cu fetita mea.
Va rog sa ma informati asupra procedurilor legale in cazul meu.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ba03zi , utilizator 12:43, 24 Septembrie 2014
Divortul la notar este o procedura amiabila, deci sotii trebuie sa se inteleaga asupra numelor purtate dupa desfacerea casatoriei, domiciliul minorului dupa desfacerea casatoriei, cuantumul cheltuielilor de intretinere pe care le datoreaza lunar parintele nerezident, adica cel care nu sta cu minorul, programul de vizite si vacante.
Autoritatea parinteasca se exercita in comun, parintele care nu va locui cu copilul trebuie sa si dea acordul sa parasiti tara cu minorul.
Un astefel de divort la notar dureaza 30 zile timp in care se va face ancheta psihosociala la domiciliul minorului.
Competent este notarul de la locul incheierii casatoriei sau de la domiciliul comun al sotilor.
Multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort de comun acord NonaFurnica NonaFurnica Conditii generale pentru divortul la notar cand exista un copil minor (vezi toată discuția)
Divortul la notar GABRIELA2014 GABRIELA2014 Buna seara. Sunt casatorita de 5 ani si am un copil de 3 ani si jumatate. As dori sa stiu daca se poate divorta la notar si cum se stabileste custodia ... (vezi toată discuția)
Intelegere divort mcv mcv Vrem sa divortam la notar.Avem o fiica de 17 ani si 5 luni. Sotia cere sa parasesc domiciliul comun inainte de pronuntarea divortului. Eu sunt de acord. Dar ... (vezi toată discuția)