Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort la notar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort la notar

Buna ziua, sunt casatorita, am o fata de 9 ani si lucrez cu contract in Germania.
Vreau sa divortez la notar de comun acord si sa plec in Germania cu fetita mea.
Va rog sa ma informati asupra procedurilor legale in cazul meu.
Va multumesc
Divortul la notar este o procedura amiabila, deci sotii trebuie sa se inteleaga asupra numelor purtate dupa desfacerea casatoriei, domiciliul minorului dupa desfacerea casatoriei, cuantumul cheltuielilor de intretinere pe care le datoreaza lunar parintele nerezident, adica cel care nu sta cu minorul, programul de vizite si vacante.
Autoritatea parinteasca se exercita in comun, parintele care nu va locui cu copilul trebuie sa si dea acordul sa parasiti tara cu minorul.
Un astefel de divort la notar dureaza 30 zile timp in care se va face ancheta psihosociala la domiciliul minorului.
Competent este notarul de la locul incheierii casatoriei sau de la domiciliul comun al sotilor.
Multumesc frumos