Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire dobanda taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire dobanda taxa auto

Am castigat prin hotarere judecatoreasca restituirea taxei+cheltuieli de judecata precum si a dobanzii.In momentul inaintarii dosarului catre ANAF,mi s'a dat o cerere tip pe care am completat'o si am adaugat'o la dosar.In acea cerere nu se specifica nimic legat de restituirea dobanzii,asa ca am intrebat'o pe doamna de la ghiseu si mi s'a spus ca voi primi si dobanda in cazul in care am castigat'o prin proces.Am tot citit pe internet probleme legate de restituirea dobanzilor si am decis sa adresez o intrebare aici,urmand apoi sa merg iar la ANAF. Cererea tip pe care am completat'o este asa:

CERERE DE RESTITUIRE
a sumelor stabilite de instanțele judecătoreşti prin hotărâri definitive şi irevocabile
Nr. ......../data .........
Către ............................
(organul fiscal competent)
Subsemnatul/Subscrisa, ……........................................................................, cu domiciliul/sediul în
localitatea ......................................., str. ............................................. nr. ....., bl. ....., sc. ......., ap .......,
județul/sectorul ...................................., având C.N.P./C.U.I. ................................., în temeiul prevederilor
art. 117 alin. (1) lit. f) din Ordonanța Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare, solicit/solicităm restituirea sumei de ..........., achitată
cu titlu de taxă pe poluare pentru autovehicule/taxă specială pentru autoturisme şi autovehicule/taxă
pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule/timbru de mediu pentru autovehicule*), prin
Chitanța/Ordinul de plată pentru Trezoreria Statului nr. ............./..................., în cuantum de ................ lei,
în cazul înmatriculării autoturismului/autovehiculului marca ............................., tipul/varianta
............................, fabricat în anul ........., având numărul de înmatriculare ......................, numărul de
identificare ........................................., seria cărții de identitate ....................................., precum şi a
cheltuielilor băneşti în cuantum de .................... lei şi cheltuielilor ocazionate de executarea silită în
cuantum de ............ lei, potrivit Hotărârii judecătoreşti nr. ...../................... emise de
........................................................, definitivă şi irevocabilă, anexată în copie legalizată la prezenta.
Menționez/Menționăm că am luat cunoştință că din suma de restituit vor fi compensate de către
organul fiscal competent eventualele obligații fiscale datorate şi neachitate la data restituirii.
Solicit/Solicităm ca restituirea efectivă a sumelor cuvenite în continuare să se efectueze**):
( ) în contul bancar nr. ............................................., deschis la ............................................................;
( ) în numerar, la ghişeul unității Trezoreriei Statului, în baza notei privind restituirea.
Contribuabilul/Reprezentantul legal al contribuabilului,
(numele şi prenumele)
Semnătura
L.S.
Data .........
‐‐‐‐‐‐‐‐‐‐‐‐
*) Va fi indicată/indicat taxa/timbrul de mediu pentru autovehicule pentru care se solicită restituirea potrivit hotărârii judecătoreşti.
**) Contribuabilul persoană fizică va indica modalitatea agreată pentru restituire, iar contribuabilul persoană juridică va indica în mod obligatoriu
contul bancar în care doreşte restituirea.
Emran99, utilizator
formularul de restituire il puteti lua de la ei. DObanda se calculeaza de cei de la FInante, exista si programe de calcul penalitati si dobanzi, le puteti gasi pe internet. Dobanzile se platesc astfel cum sunt ele acordate de instanta, adica de la data formularii cererii sau de la data platii taxei. In cazul in care nu ati obtinut dobanda de la data platii taxei, puteti cere acest lucru printr-o actiune separata in instanta pentru dobanda de la data platii taxei si pana la data formularii cererii. Deocamdata banii se dau esalonat in 5 ani.