Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi la, pensia pentru limita de varsta.

Buna seara, cu respect am si eu o intrebare,referitor la cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi conform art.10 din legea 44/1994(care prevede cumularea stagiului militar la pensia pentru limita de varsta,ca vechime in munca),respectiv daca prin cumularea acestui stagiului militar de 4 ani la un stagiul total de cotizare de 12 ani si 3 luni a bunicului meu(veteran de razboi),acesta poate primi o pensie raportata la stagiul minim de cotizare, care este de 14 ani si 10 luni,altfel spus prin cumularea stagiului militar ,vechimea in munca se majoreaza de la 12 ani si 3 luni la 16 ani si 3 luni.
Pentru un raspuns avizat ,va multumesc anticipat!
ContSters139112, utilizator
holzer ghe-ioan a scris:

Buna ziua, cu respect am si eu o intrebare,referitor la cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi conform art.10 din legea 44/1994(care prevede cumularea stagiului militar la pensia pentru limita de varsta,ca vechime in munca),respectiv daca prin cumularea acestui stagiului militar de 4 ani la un stagiul total de cotizare de 12 ani si 3 luni a bunicului meu(veteran de razboi),acesta poate primi o pensie raportata la stagiul minim de cotizare, care este de 14 ani si 10 luni,altfel spus prin cumularea stagiului militar ,vechimea in munca se majoreaza de la 12 ani si 3 luni la 16 ani si 3 luni.
Pentru un raspuns avizat ,va multumesc anticipat!

ContSters139112, utilizator