avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi la, pensia pentru limita de varsta.

Buna seara, cu respect am si eu o intrebare,referitor la cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi conform art.10 din legea 44/1994(care prevede cumularea stagiului militar la pensia pentru limita de varsta,ca vechime in munca),respectiv daca prin cumularea acestui stagiului militar de 4 ani la un stagiul total de cotizare de 12 ani si 3 luni a bunicului meu(veteran de razboi),acesta poate primi o pensie raportata la stagiul minim de cotizare, care este de 14 ani si 10 luni,altfel spus prin cumularea stagiului militar ,vechimea in munca se majoreaza de la 12 ani si 3 luni la 16 ani si 3 luni.
Pentru un raspuns avizat ,va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 25 Septembrie 2014
ContSters139112, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters139112 , utilizator 09:57, 27 Septembrie 2014
holzer ghe-ioan a scris:

Buna ziua, cu respect am si eu o intrebare,referitor la cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi conform art.10 din legea 44/1994(care prevede cumularea stagiului militar la pensia pentru limita de varsta,ca vechime in munca),respectiv daca prin cumularea acestui stagiului militar de 4 ani la un stagiul total de cotizare de 12 ani si 3 luni a bunicului meu(veteran de razboi),acesta poate primi o pensie raportata la stagiul minim de cotizare, care este de 14 ani si 10 luni,altfel spus prin cumularea stagiului militar ,vechimea in munca se majoreaza de la 12 ani si 3 luni la 16 ani si 3 luni.
Pentru un raspuns avizat ,va multumesc anticipat!


Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Septembrie 2014
ContSters139112, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata mihteo mihteo Sunt nascut in decembrie 1949 si fac vechime in munca de 44 de ani in luna noiembrie. La ce data pot solicita pensionarea anticipata? (vezi toată discuția)
Conditii prevazute de lege pentru acordarea pensiei minime garantate de 350 lei Robert_79 Robert_79 Buna ziua....,am o intrebare daca imi poate raspunte cineva referitor la faptul in care daca un veteran de razboi primeste o renta-idemnizatie de 250 lei si o ... (vezi toată discuția)
Somaj sau pensie? peiudoina peiudoina va rog sa ma ajutati cu un sfat . Am fost disponibilizata conf art 65 din codul muncii la data de 19.07.2011 am fost sa depun dosar de somaj si nu mi l-au ... (vezi toată discuția)