avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declarare la buget pentru persoane cu handicap
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declarare la buget pentru persoane cu handicap

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca, in cazul in care achizitionezi produse de la firmele agreate, in loc sa platesti, ca angajator, catre bugetul de stat o suma pentru ca nu ai angajate persoane cu handicap, este corect ca pe declaratia 100 sa treci suma respectiva ca obligatie si ca suma dedudctibila, iar la suma de plata sa fie zero.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 13:20, 26 Septembrie 2014
Normele de completare a D100:


3.1.6. În cazul în care autoritățile şi instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau
private au optat pentru achiziționarea de produse ori servicii realizate prin propria activitate a
persoanelor cu handicap angajate în unitățile protejate autorizate, pe bază de parteneriat,
pentru obligația prevăzută la poziția 20 "Vărsăminte de la persoane juridice pentru persoanele cu handicap neîncadrate" din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr.11 la ordin, formularul se completează după cum urmează:

‐ în situația în care valoarea achizițiilor este în sumă echivalentă cu suma datorată la
bugetul de stat, în condițiile prevăzute la art.78 alin.(3) lit.a) din Legea nr.448/2006,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în luna de raportare nu există obligația
declarării
poziției 20 "Vărsăminte de la persoanele juridice pentru persoanele cu handicap
neîncadrate" din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr.11 la ordin;
‐ în situația în care valoarea achizițiilor este mai mică decât echivalentul sumei datorate
la bugetul de stat, în condițiile prevăzute la art.78 alin.(3) lit.a) din Legea nr.448/2006,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în luna de raportare, la poziția 20
"Vărsăminte de la persoanele juridice pentru persoanele cu handicap neîncadrate" din
Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr.11 la ordin, se
declară diferența dintre echivalentul sumei datorate bugetului de stat şi valoarea produselor şi serviciilor achiziționate;
‐ în situația în care valoarea achizițiilor este mai mare decât echivalentul sumei datorate
la bugetul de stat, în condițiile prevăzute la art.78 alin.(3) lit.a) din Legea nr.448/2006,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare, poziția 20 "Vărsăminte de la persoanele juridice pentru persoanele cu handicap neîncadrate" din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr.11 la ordin, nu se declară în luna de raportare, iar diferența de sume se reportează în lunile următoare prin diminuarea obligației de plată.


Nici nu aveti randul "Deductibilă" intrucat acel rand exista la Impozite si taxe care nu se platesc in contul unic.
Ultima modificare: Vineri, 26 Septembrie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare persoane cu handicap pitirut pitirut Buna ziua.Rog respectuos pe cineva sa ma lamureasca cu privire la incadrarea persoanelor cu handicap.Recent am preluat o firma cu 85 de salariati si am auzit ... (vezi toată discuția)
Fond pentru persoane cu handicap taramoiup taramoiup Buna ziua! Am o firma unde am depasit nr de 50 salariati,respectiv in luna oct 2013 am 59 de salariati. Se mai calculeaza fondul pentru persoane cu handicap?Va ... (vezi toată discuția)
Declaratii microintreprinderi cu peste 50 angajati validiavali validiavali buna ziua, daca am mai mult de 50 de angajati pe firma , trebuie depusa ceva declaratie in legatura cu angajatii? inafara de 112 (vezi toată discuția)