Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Declarare la buget pentru persoane cu handicap
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Declarare la buget pentru persoane cu handicap

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca, in cazul in care achizitionezi produse de la firmele agreate, in loc sa platesti, ca angajator, catre bugetul de stat o suma pentru ca nu ai angajate persoane cu handicap, este corect ca pe declaratia 100 sa treci suma respectiva ca obligatie si ca suma dedudctibila, iar la suma de plata sa fie zero.
Multumesc.
Normele de completare a D100:

3.1.6. În cazul în care autoritățile şi instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau
private au optat pentru achiziționarea de produse ori servicii realizate prin propria activitate a
persoanelor cu handicap angajate în unitățile protejate autorizate, pe bază de parteneriat,
pentru obligația prevăzută la poziția 20 "Vărsăminte de la persoane juridice pentru persoanele cu handicap neîncadrate" din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr.11 la ordin, formularul se completează după cum urmează:

‐ în situația în care valoarea achizițiilor este în sumă echivalentă cu suma datorată la
bugetul de stat, în condițiile prevăzute la art.78 alin.(3) lit.a) din Legea nr.448/2006,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în luna de raportare nu există obligația
declarării
poziției 20 "Vărsăminte de la persoanele juridice pentru persoanele cu handicap
neîncadrate" din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr.11 la ordin;
‐ în situația în care valoarea achizițiilor este mai mică decât echivalentul sumei datorate
la bugetul de stat, în condițiile prevăzute la art.78 alin.(3) lit.a) din Legea nr.448/2006,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare, în luna de raportare, la poziția 20
"Vărsăminte de la persoanele juridice pentru persoanele cu handicap neîncadrate" din
Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr.11 la ordin, se
declară diferența dintre echivalentul sumei datorate bugetului de stat şi valoarea produselor şi serviciilor achiziționate;
‐ în situația în care valoarea achizițiilor este mai mare decât echivalentul sumei datorate
la bugetul de stat, în condițiile prevăzute la art.78 alin.(3) lit.a) din Legea nr.448/2006,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare, poziția 20 "Vărsăminte de la persoanele juridice pentru persoanele cu handicap neîncadrate" din Nomenclatorul obligațiilor de plată la bugetul de stat, prevăzut în anexa nr.11 la ordin, nu se declară în luna de raportare, iar diferența de sume se reportează în lunile următoare prin diminuarea obligației de plată.

Nici nu aveti randul "Deductibilă" intrucat acel rand exista la Impozite si taxe care nu se platesc in contul unic.
Ioan Petru Butariu, Contabil