avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare

Ac dori sa stiu daca se ia in calculul pensiei perioada de 3-4 luni lucrate de la data depunerii dosarului de pensionare si pana la data primirii deciziei.
Adica ,daca am depus dosarul in iulie si am lucrat pana in noiembrie, aceste 4 luni intra in calculul punctajului pentru anul 2014 si implicit in punctajul general sau trebuie sa solicit dupa primirea deciziei recalcularea pensiei. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:52, 6 Octombrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~
1. Nu este nevoie de adeverinta de la angajator.

2. Angajatorul a depus lunar declaratia nominala (D112) si este suficienta.

3. Dvs. trebuie numai sa mergeti la Casa de Pensie si sa completati cererea de recalculare a pensiei.

4. Cele de mai sus sunt valabile numai in cazul pensiei pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii pensionare dumitru gorgonetu dumitru gorgonetu Buna ziua, conditiile mele de pensionare sunt: -Data nasterii 21 Ianuarie 1949 -Luna si anul pensionarii: Septembrie 2014 -Varsta standard de ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza majorarea pensiei pentru pensionarii care isi continua activitatea ? florinovici florinovici Am iesit cu decizie la pensie la limita de varsta in 2014 luna septembrie, dar imi continui activitatea cu contract de munca. Vreau sa stiu cum se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Despre acte pensie mihaimares59 mihaimares59 Ce acte trebuie sa-mi dea actuala firma unde lucrez ptr a depune la dosarul de pensie (vezi toată discuția)