Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comisie liberare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Comisie liberare

Buna ziua.prietenul meu a fost condamnat la un an si 4 luni de inchisoare cu executare in ianuarie pentru conducere fara permis fapta fiind facuta in anul 2010.a iesit la munca, nu are rapoarte, a fost si in permisie 24h.pe 5 noiembrie trebuie sa intre in comisia de eliberare o sa accepte sa il elibereze sau nu?tin sa mentionez k este recidivist(pt scandal)
Buna ziua!
Prietenul dumneavoastra poate fi liberat conditionat inainte de executarea in intregime a pedepsei privative de libertate daca indeplineste cumulativ conditiile prevazute de art. 100 Cp.

Art. 100
(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:
a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, în cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;
b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;
c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;
d) instanţa are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate

In ceea ce priveste comisia pentru liberare conditionata
Legea 254/2013
Art. 97
(3) Comisia formuleaza propuneri de liberare conditionata a persoanei condamnate, tinand seama de:
a) fractiunea din pedeapsa efectiv executata si de partea din durata pedepsei care este considerata ca executata, conform art. 96;
b) regimul de executare a pedepsei privative de libertate in care este repartizata;
c) indeplinirea obligatiilor civile stabilite prin hotararea de condamnare, in afara de cazul cand dovedeste ca nu a avut nicio posibilitate sa le indeplineasca;
d) conduita persoanei condamnate si eforturile acesteia pentru reintegrare sociala, in special in cadrul muncii prestate, a activitatilor educative, moral-religioase, culturale, terapeutice, de consiliere psihologica si asistenta sociala, al instruirii scolare si al formarii profesionale, precum si responsabilitatile incredintate, recompensele acordate si sanctiunile disciplinare aplicate;
e) antecedentele sale penale.
Bogdan - Radu Ursu, Avocat
da asta am citit si eu dar vreau o parere.el a fost la munca, nu are rapoarte, a participat la cursuri.doar ca are recidiva.vreau o parere mai concreta va rooog