Forum Discuţii juridice Executare silită cautiune
Discuție deschisă în Executare silită

cautiune

Buna ziua,
in urma executarii silite s-a infiintat poprirea si asupra girantilor;daca titilarul -debitor de pune cerere de contestatie si plateste cautiunea este nevoie ca si girantii sa depuna contestatie? depunand cautiunea executorul se opreste sa mai puna poprire la giranti pana la solutionarea cazului?
multumesc!
Nu este nevoie ca girantii sa depuna contestatie, iar formularea contestatiei nu opreste executarea silita.Exec silita poate fi oprita doar in urma solutionarii unei cereri cererii de suspendare a executarii...
multumesc dati-mi art cu solutionarea,va rog;daca fac cererea in calitate de girant trebuie sa platesc?
multumesc d-nule avocat!
Oricine face contestatie trebuie sa plateasca o taxa de timbru, daca nu sunt venituri se poate depune cerere pt ajutor public judiciar.
Cel ce contesta trebuie sa aiba si motiv pt contestatie, daca o face cu rea credinta doar pt a trage de timp, pierde si banii care i-a depus pt taxa si e pasibil si de amenda care nu e mica, creditorul poate cere si despagubiri.
Conteaza ce contesta titularul, nu e obligatoriu ca de aceasta contestatie sa profite si girantul sau invers.