Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de tranzactie cu privire la un partaj ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de tranzactie cu privire la un partaj judiciar pamant

Un contract de tranzactie incheiat intre o persoana si altele trebuie efectuat la notar sau poate fi efectuat fara notar, o intelegere scrisa? Va multumesc.
Fiind vorba de un partaj judiciar, potrivit art. 439 Cod Proc. Civ., tranzactia va fi intocmita in forma scrisa si va alcatui dispozitivul hotararii.
Adica fara notar.