Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport pentru minor
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport pentru minor

Ma aflu intr-o situatie delicata pentru fetita mea minora:am cerut eliberarea unui pasaport urmand sa plecam la o nunta in Republica Moldova.Deoarece sunt separata de tatal ei cu care am trait in concubinaj 12 ani acesta a fost obligat de lege printr-o sentinta sa isi dea acordul pentru ca minora sa paraseasca tara.Deoarece in sentinta respectiva nu era mentionat si faptul ca pot obtine pasaportul fara acordul lui mi s-a refuzat eliberarea....
Am deschis actiune in instanta pentru obtinerea dreptului de calatorie si eliberarea pasaportului pentru minora insa sentinta eliberata abia ieri are cale de atac in instanta in termen de 5 zile.Tatal minorei este plecat in strainatate si nu il pot contacta iar plecarea pentru a ajunge la nunta nasilor fetitei este maine termen in care nu ma mai pot incadra desi este specificat in sentinta clar data plecarii si data intoarcerii.....ce ma sfatuiti sa fac?unde sunt drepturile minorilor?
Este o urgenta,va multumesc mult pentru raspunsuri!
pacurariu maria, utilizator
Legea spune ca sentinta trebuie sa fie ramasa definitiva, din pacate nu avem ce sa va sfatuim.
multumesc mult!