avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Hotarari judecatoresti

Ma intereseaza daca judecatorii care au dat intr-o instanta o hotarare, au repercusiuni daca o instanta superioara dau o hotarare exact invers ca cea data de ei.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 17:05, 17 Octombrie 2014
Nu, niciodata. Judecatorii nu raspund pentru solutiile lor daca sunt rasturnate in calea de atac.
Ar putea raspunde disciplinar daca au incalcat anumite obligatii legale, dar pentru continutul solutiilor nu.
In ultima vreme, in anumite situatii de notorietate, DNA-ul este de alta parere... :)
Dar nu pentru muritorii de rand... :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot formula intampinarea corecta ? ContSters410293 ContSters410293 Cum pot formula intampinarea corecta la un proces de succesiune incheiat recent din moment ce nu imi convine deloc decizia judecatorului tinand cont mai ales ... (vezi toată discuția)
Ce pot face impotriva hotararii pronuntate in apel? ilievali ilievali bunaseara. am fost concediat pentru indisciplina si am atacata la tribunal decizia de concediere. mi s-a respisn actiunea. am atacat sentinta civila la curtea ... (vezi toată discuția)
Cand consideram ca un magistrat a calcat pe bec? Just-drept Just-drept Am gasit pe net un comentariu scris de binecunoscutul judecator de la CSM, Cristi Danilet. Pe pagina: ... (vezi toată discuția)