Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Hotarari judecatoresti
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Hotarari judecatoresti

Ma intereseaza daca judecatorii care au dat intr-o instanta o hotarare, au repercusiuni daca o instanta superioara dau o hotarare exact invers ca cea data de ei.
Multumesc
Nu, niciodata. Judecatorii nu raspund pentru solutiile lor daca sunt rasturnate in calea de atac.
Ar putea raspunde disciplinar daca au incalcat anumite obligatii legale, dar pentru continutul solutiilor nu.
In ultima vreme, in anumite situatii de notorietate, DNA-ul este de alta parere... :)
Dar nu pentru muritorii de rand... :)