Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Plimbarea cainilor de companie pe spatiile verzi
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Plimbarea cainilor de companie pe spatiile verzi

Buna ziua,
Se poate sa imi spuna si ie cineva ce spune legea in legatura cu plimbarea cainilor de companie pe spatiile verzi?
Puteti sa imi dati doar un link catre acea lege care specifica ce si cum.
Multumesc frumos!
Sunt incidente mai multe dispozitii,inclusiv HCLM care difera de la oras la oras
-Hotararea 75/1996 privind cresterea , intretinerea si circulatia animalelor in Bucuresti
-Hotararea 243/2005 privind pastrarea curateniei Municipiului Bucuresti de catre posesorii de animale de companie.
-Ordonanta de urgenta nr. 55/2002 privind regimul de detinere al cainilor periculosi sau agresiv
Ok, am sa citesc. Mersi frumos :)
Ok, am citit si am inteles. Trebuie sa imi tin catelul in lesa ( in afara spatiilor amenajate pentru caini ) si sa curat dupa el. Asta fac deja :). Cainii agresivi trebuie sa poarte botnita insa in cazul catelului meu nu este nevoie.
Ceea ce voiam sa aflu este daca am voie sa imi plimb catelul prin parc pe iarba, atata timp cat curat dupa el si il tin in lesa. Am inteles din ceea ce am citit, ca am voie :)
Aveam mari dubii deoarece toti gardienii se iau de oameni spunandu-le ca nu au voie cu cainii pe iarba. Cand ii intrebi unde anume este specificat acest lucru, ei fac semn sa citim panourile de la intrare in parc. Pe panouri spune ca in afara spatiilor amenajate, trebuie sa ai cainele in lesa si sa cureti dupa el.
Nu mai stiam ce sa cred.
Mersi frumos de sfaturi :)
Aveam mari dubii deoarece toti gardienii se iau de oameni spunandu-le ca nu au voie cu cainii pe iarba

Este o problema semnificativa intre ceea ce cunoste proprietarul despre comportamentul si atitudinea patrupedului sau si comportamentul oamenilor care accepta sau nu,ideea patrupedului in preajma omului si mai ales in spatiile publice
Mai este important ,aspectul ca o categorie mica de patrupede -special instruite-asigura un comportament care sa permita in siguranta deplasarea in spatiile publice
Chiar daca dv aveti cunostiinta ca patrupedul dv este instruit,asculta la comenzi,nu aveti cunostiinta despre eventualele situatii care pot urma unei stari de teama sau frica din partea unui copil sau chiar major - care efectiv,fie au teama ,fie nu suporta in preajma animale
Fiind detinatoare de caini-diferite rase,am avut ,de-a lungul timpului ocazia sa ma confrunt cu situatii generate in special de reactia "bipezilor",comportament fizic si verbal perceputa de caine drept pericol - care a generat reactie de joaca sau de aparare din partea acestuia
Trebuie sa intelegeti ca simpla intentie de joaca din partea cainelui-inclusiv de talie mica ,
poate fi apreciata de cei care nu accepta cainii drept o atitudine agresiva care poate genera si favoriza polemici,altercatii,reclamatii
buna seara
avem mai multe norme incidente, dupa cum urmeaza
legea 24/2007, modificata, art.21 lit.m - interzice
HCGMB 120/2010 anexa 1, art.34 lit.b - interzice - dar trebuiesc citite si art 32, etc....enumera anumite spatii in care nu ai voie, dar politia locala interzice orice spatiu verde
HCGMB 243/2005 a fost abrogata; HCGMB 75/1996 , parca, a fost inlocuita cu HCGMB 110/2001 - si cred ca nici asta nu mai este valabila - mai jos enumar acte de rang superior care sunt incidente detinerii si ingrijirii cainilor
OUG 55/2002 la art.4 alin 6 are un enunt foarte interesant...cainii specificati la alin 1 lit b au voie in mijloace de transport in comun, LOCALURI si SPATII PUBLICE - in opinia mea spatiile publice sunt si spatiile verzi - doar in lesa si cu botnita
Ordinul 1/2014 ANSVSA - specifica conditiile pe care trebuie sa le indepineasca cainele pentru acces pe spatiul public
ordinul 523/2008 - ANSVSA - precizeaza ( art.7 parca ) ca trebuie deparazitati, si vaccinati antirabic pentru acces pe spatiul public
Ordinul 119/2014 - Ministerul Sanatatii art. 8 lit.d - spatii special amenajate in zonele de odihna si agrement din parcuri ( care in opinia mea sunt ilegale, deoarece parcurile sunt spatii cu acces nelimitat conform lege 24/2007 )
legea 61/1991 art 3 alin.17 precizeaza ca animalele care prezinta pericol pentru persoane si bunuri se poarta in lesa....deci art.34 alin.1 lit.b din HCGMB impune o restrictie care incala legea 61/1991
legea 205/2004 - protectia animalelor
in general politia locala interzice orice....ca opinie personala, sunt f. slab pregatiti
tot in opinia mea, nu se interzice intrarea cainilor pe spatiile verzi, ci intrarea oamenilor insotiti de animale de companie- adica a detinatorilor asa cum sunt ei definiti de legea 60/2004
eu nu stiu de ce nu avem voie cu cainii pe spatiile verzi, atata timp cat strangem dupa ei, sunt vaccinati, cipati si deparazitati.
singura concluzie la care am ajuns se numeste discrminare, respectiv Protocolul 12 CEDO
cu stima

dan

danyo, utilizator