Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prescriere medicamente compensate medic familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prescriere medicamente compensate medic familie

buna seara,
sunt insarcinata si mi s-a prescris de catre medicul specialist un medicament care se regaseste pe lista medicamentelor compensate. Medicul de familie refuza sa-mi prescrie acest medicament compensat motivand ca scrisoarea medicala a fost emisa la o clinica privata si nu la una de stat.
Medicul specialist profeseaza in orasul meu doar la o clinica privata dar in Bucuresti este angajat si la un spital de stat.
chiar trebuie sa merg la un spital de stat pentru a obtine scrisoarea medicala? multumesc!
Puteti analiza necesitatea schimbarii medicului de familie
E un caz ciudat. Daca medicul specialist avea contract cu CAS va emitea el direct reteta. Daca nu, a facut scrisoare medicala ca sa emita medicul de familie. Probabil ca exista totusi niste reguli, mai ales ca s-au facut multe magarii cu compensatele. Poate n-ar strica sa intrebati la casa de asigurari de sanatate.