Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Producerea si comercializarea cozonacilor
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Producerea si comercializarea cozonacilor

Buna ziua. De ce acte,autorizatii as avea nevoie pentru a produce acasa cozonaci,cake-uri,branzoici si in ce conditii le-as putea vinde? Multumesc.
Trebuie sa inregistrati o firma la Registrul comertului (RC) conform prevederilor OUG nr.44/ 2008 cu modificarile si completarile ulterioare si sa faceti declaratie de venit la fisc.
La RC veti da declaratii pe propria raspundere ca sunt indeplinite conditiile in domeniul ssm, psi-su, sanitare si de sanatate, sanitar-veterinare, mediu, etc.
Inainte de inceperea activitatii va trebui sa obtineti autorizatie de functionare de la ITM, avize de sanatate si autorizatie sanitara de la Directia de sanatate publica, etc.
De la primarie trebuie sa obtineti autorizatie pentru vanzare la taraba in piete/ targuri, etc. sau in magazin propriu/ spatiu inchiriat, etc.