Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort in lipsa acordului unuia dintre soti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort in lipsa acordului unuia dintre soti

Va rog frumos sa-mi spuneti daca se poate divorta fara acordul sotului si fara martori.
Persoanele sunt casatorite de 36 ani, 3 copii majori.
multumesc.
daca nu are acordul sotului, are nevoie de martori. daca il convinge si divorteaza prin acord, chiar si in instanta nu are nevoie de martori.
IN lipsa acordului sotului va trebui sa divortati in instanta.Pt dovedirea motivelor de divort tb administrate probe,printre care si proba testimoniala(audiera martorilor),martori care pot fi rude sau prieteni apropiati,persoane care se prezuma ca stiu amanunte despre problemele din fam respectiva.Succes.
Multumesc frumos pentru raspuns.Copii pot fi martori? ma refer la copiii majori ai celor 2 soti.
n_roxxanne, utilizator
Codul de procedura civila:

Art. 315
Persoanele care nu pot fi ascultate ca martori
(1) Nu pot fi martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;

2. sotul, fostul sot, logodnicul ori concubinul;
3. cei aflati in dusmanie sau in legaturi de interese cu vreuna dintre parti;
4. persoanele puse sub interdictie judecatoreasca;
5. cei condamnati pentru marturie mincinoasa.
(2) Partile pot conveni, expres sau tacit, sa fie ascultate ca martori si persoanele prevazute la alin. (1) pct. 1-3.

Art. 316Ascultarea rudelor si afinilor
In procesele privitoare la filiatie, divort si alte raporturi de familie se vor putea asculta rudele si afinii prevazuti la art. 315, in afara de descendenti.
Nu, copiii nu pot fi audiati ca martori.
Gasiti martori printre alte rude, vecini, prieteni, colegi..oricine stie situatia dvs, poate ati povestit cuiva.