Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Inmatriculare masina
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Inmatriculare masina

cum se poate inmatricula o masina adusa din germania de x, x are contract vanzare cumparare cu germanul, si y a cumparat-o din ro de la x, problema e ca x a scos primul rand de numere rosii. lui y o sa ii trebuiasca fiscal de la x, iar x are datorii si nu a luat-o in evidenta la taxe si impozite?
Persoana interesata in achizitia auto,are varianta sa convina cu vanzatorul sa ii achite c/v debite pe care sa le scada din c/v auto
90 de zile , pentru acea masina nu aveti de plata nimic. mai aveti dreptul la 2 seturi de nr rosii, respectiv 2 luni(60 de zile) .
ce fiscal va mai trebuie daca masina nu a fost trecuta la impozit ?
da, dar masina daca e cumparata duminica din targul auto si vanzatorul a spus ca fiscalul nu e o problema, ca e la zi cu datoriile, unde sa mai poti verifica daca e adevarat sau nu? mergi intr-un targ auto din alt judet, e duminica, nu ai unde sa verifici la taxe si impozite, dai banu, ai luat masina si dupa apar problemele, nu e prea corect asa.
pai fiscalul de la intermediarul x care a scos primul set de rosii. la al 2-lea rand de rosii cere fiscal la politie. sau sa zicem ca nu va mai fi al 2-lea rand de rosii ci direct inmatriculare definitiva, tot trebuie fiscal de la intermediarul x, zic eu. nu poti face contract direct intre y si german, la politie cand baga seria sasiu ii apare ca au fost scoase rosii si ca au fost scoase pe alt nume. + ca se aplica o stampila cu data primului set de rosii pe brieful mare.
si tot nu inteleg ce treaba are acel fiscal , daca aveti toate documentele masinii + v/c intre dumneavoastra si cel care v-a vandut-o ...
oricum masina nu a produs datorii (impozit) in dreptul celui care v-a vandut-o .
ca are el alte belele ...asta inseamna abuz din partea autoritatilor .