Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie handicap

In anul 2008 am fost diagnosticata cu cancer de col uterin si am fost operata.In urma interventiei chirurgicale au fost descoperite doua tumori maligne,una de col si alta de corp uterin.Dupa 6 ani am facut metastaza si mi s-a descoperit un nodul la plaminul sting fiind operata din nou pe 15 Mai 2014 urmata apoi de chimioterapie.Intrebarea este in ce grad de handicap ma incadrez conform legii.
Gradul de handicap este stabilit de o Comisie de specialitate in acest sens, in baza actelor medicale ce le veti depune.

Serviciul de evaluare complexa a persoanelor adulte cu handicap (SECPAH) - structura din cadrul DGASPC, infiintata in baza art. 88 din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, responsabila pentru evaluarea/reevaluarea complexa a adultului cu handicap.

Multa sanatate!
Numai comisia medicala de expertiza medicala persoane cu handicap este abilitata sa verifice documentele medicale,eventual sa dispuna investigatii suplimentare pentru constatare stare actuala afectiune,dupa care aceasta va dispune eliberare de decizie /certificat de incadrare in grad de handicap