Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent insertie

buna ziua,

mai pot primi stimulentul de isertie daca la un moment dat nu mai am un ctr activ in Romania?
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 12
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta se acorda in situatia in care solicitantul indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) este cetatean roman, cetatean strain sau apatrid;

b) are, conform legii, domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei;

c) locuieste in Romania impreuna cu copilul/copiii pentru care solicita drepturile si se ocupa de cresterea si ingrijirea acestuia/acestora.

2. - Stimulentul de insertie se plateste cu conditia sa aveti venituri profesionale (din prestarea unei activitati).
- Conform art.12 de mai sus trebuie sa locuiti in Romania impreuna cu copilul pentru a primi stimulentul de insertie.
Art.17 din OUG 111/2010:
(1) Dreptul la stimulentul de inserţie prevăzut la art. 7 încetează cu ziua următoare celei în care:
....
b) beneficiarul nu mai realizează venituri supuse impozitului şi nici nu se află în concediul pentru creşterea copilului;
....

Legea nu este clara in aceasta privinta, insa pentru un raspuns cat mai exact va puteti adresa AJPIS sau ANPIS - Agenţia Naţională pentru Plăţi şi Inspecţie Socială (ANPIS) la adresa de email : anps@prestatiisociale.ro