Forum Discuţii juridice Executare silită Licitatie apartament
Discuție deschisă în Executare silită

Licitatie apartament

Buna ziua,

Sunt interesata de achizitionarea unui apartament de la BRD. Acest apartament impreuna cu alte 2 reprezinta garantia adusa de o firma care a dat faliment, pentru un imprumut de cateva sute de mii de euro. Unul dintre cele 3 apartamente s-a vandut deja. Proprietarii apartamentului pe care doresc sa il cumpar eu sunt parintii administratorului.
As dori sa stiu care sunt riscurile la care ma supun si ce pasi ar trebui sa urmez pentru a fi cat de cat sigura ca nu pierd banii(am citit despre un caz cand debitorul a carui apartament fusese vandut de catre banca, a castigat ulterior procesul cu banca si cumparatorul s-a aflat in situatia de a fi evacuat si de a da in judecata banca pentru a-si recupera banii dati).

Multumesc anticpat
In acest caz nu cred ca trebuie sa va faceti prea mari probleme, daca apartamentul pe care doriti sa-l cumparati este adjudecat parintilor administratorului societatii aflate in faliment, mai ales daca este si unicul asociat al acelei societati.
Nu s-a inteles corect. Parintii au girat cu apartamentul lor creditul firmei fiului. Acest apartament doresc sa il cumpar eu.
girantii pot fi urmariti in subsidiar, iar daca au adus casa ca si garantie, in principiu, nu ar trebui sa fie nicio problema....discutati insa cu un notar...
Daca apartamentul este vandut de catre sau la solicitarea celui in favoarea caruia este inscrisa ipoteca, si alte sarcini nu sunt inscrise in CF, nu va supuneti nici unui risc.

Alti creditori, cu exceptia celor cu ipoteci inscrise, nu pot solicita inceperea ori continuarea executarii silite, deschiderea procedurii de insolventa sespendand orice actiune judiciara sau extrajudiciara.