Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Valabilitate chitanta emitere pasaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Valabilitate chitanta emitere pasaport

Buna ziua,
In 2011 am achitat taxele de emitere a pasaportului simplu electronic dar nu am reusit sa depun actele pentru obtinerea lui.
Mai am inca chitantele (erau 2), intrebarea este daca mai sunt valabile (au trecut 3 ani) si le pot folosi la depunearea dosarului.

Multumesc
Nu vad de ce sa nu mai fie valabila. Daca este cazul platiti doar diferenta . Nu cred ca deranjeaza din moment ce scopul este acelasi. Daca va refuza incercati eventual sa solicitati restituirea sumei din moment ce chitanta nu a fost folosita. Nu am vazut stipulat pe niciunde un termen de expirare a chitantei.
Bună ziua, am și eu o întrebare. Chitanta eliberata pentru pașaportul temporar este valabila câteva zile sau trebuie sa depun actele astăzi?