Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Copacii de pe hatul de vecinatate proprietati ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Copacii de pe hatul de vecinatate proprietati ...

Cum pot sa defrisez crengile copacilor care cresc pe un hat(hotar) comun, si care vin peste proprietatea mea( teren agricol arabil) facand imposibila lucrarea acestuia in suprafata de cca 0,02 ha....? Cine este proprietatea crengilor(ramurilor) care cad pe p[roprietatea mea..? Nu este vorba de pomi fructiferi!...
Proprietarul este acelasi cu cel ce deține terenul pe care sunt plantați copacii, deci nu dumneavoastră sunteți proprietarul acestora.
Notificați proprietarul terenului invecinat in prealabil.
Atunci unde este valabilitatea Art.613, alin.(2) si (3) , capitolul III, sectiunea I din Codul Civil...?