Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Negociere fara publicarea unui anunt de participare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Negociere fara publicarea unui anunt de participare

Buna ziua,

In legatura cu finalizarea unui contract de achizitie incheiat in urma unei proceduri de negociere fara publicarea unui anunt de participare - art.122 lit c) din OUG 34/2006.
Urmare a nenumarate contestatii privind atribuirea unui contract de achizitii publice de servicii, care a durat luni de zile (7 luni de la publicarea anuntului) pana la anularea procedurii, s-a hotarat incheierea contractului prin procedura de negociere fara publicarea unui anunt de participare, datorita urgentei incheierii unui contract ciclic, si avand in vedere finalizarea celui anterior.
In 2 saptamani se va finaliza si contractul acesta, durata lui a fost stabilita la 3 luni. Avand in vedere durata indelungata a termenelor pentru organizarea unei alte proceduri de atribuire, in speta, licitatie deschisa, este necesara asigurarea serviciilor dupa finalizarea contractului incheiat ca urmare a negocierii. In acest timp, procedura de licitatie deschisa isi urmeaza termenele. Care este solutia optima pentru continuarea prestarii serviciilor (pana la atribuirea contractului de achizitie prin LD)? O a 2-a negociere sau prelungirea primei printr-un act aditional? Acest lucru inseamna ca se prelungeste durata de prestare si pretul contractului conform duratei.

Multumesc,
mada_dum
Depinde de prevederile contractului in derulare, daca a fost prevazuta posibilitatea prelungirii lui.
In general, se recomanda o noua procedura.
vlad nicolae, moderator